Strona 1 z 1

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej?

: śr sty 31, 2018 7:50 am
autor: Bartosz_07
Cześć,
długo odkładałem u siebie instalacje ogrzewania podłogowego i w końcu odłożyłem pieniądze i zdecydowałem się. Teraz zastanawiam się jakie rury będą najodpowiedniejsze do takiego ogrzewania. Każdy mówi mi co innego, dlatego chciałem zasięgnąć trochę informacji od Was. Jak myślicie? Rury stalowe, plastikowe, miedziane, a może jeszcze inne?
Prosiłbym oczywiście o informacje dlaczego dane rury są odpowiednie, a nie tylko odpowiedź, że miedziane, bo tak.
Dzięki :)

Re: Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej?

: śr sty 31, 2018 7:51 am
autor: ZosiaSamosia889
Rury, które chcesz zamontować do ogrzewania podłogowego powinny być odporne na korozję i działanie wysokich temperatur, a także wytrzymałe. Z tego co wiem, najczęściej ogrzewanie podłogowe wykonuje się z giętych rur ze sztucznego tworzywa. Rzadziej używa się tych miedzianych, bo są o niebo droższe.

Re: Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej?

: śr sty 31, 2018 7:52 am
autor: KokoszkaP23
Masz rację, do ogrzewania używa się rur giętych w zwojach, ponieważ łatwiej się je montuje w ścieżki (ogrzewanie podłogowe to mnóstwo ścieżek z rur pod podłogą). Tylko taki sposób sprawia, że instalacja będzie na pewno szczelna. Najlepiej, żeby były zabezpieczone przed przenikaniem tlenu do środka (aby zapobiec korozji).

Re: Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej?

: śr sty 31, 2018 7:52 am
autor: Anielka96.85
Z tego co wiem, to się nazywa bariera antydyfuzyjna :) Ja mam u siebie rury polietylenowe albo polibutylenowe, już dokładnie nie pamiętam. Wiem, że panowie strasznie narzekali, że takie rury wybraliśmy, bo ich układanie to koszmar. Nawet jak się je zegnie to one zawsze wracają do poprzedniego kształtu.
Jak chcesz sam montować ogrzewanie podłogowe to na pewno nie z takimi rurami, bo sobie narobisz tylko niepotrzebnego problemu.

Re: Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej?

: śr sty 31, 2018 7:53 am
autor: Bartosz_07
A czy średnica rur też ma znaczenie?

Re: Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej?

: śr sty 31, 2018 7:54 am
autor: KokoszkaP23
No oczywiście. W ogrzewaniu podłogowym nie powinny one przekraczać 20 mm.

Re: Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej?

: śr sty 31, 2018 7:55 am
autor: rude_dude234
Najważniejsze, żeby rury były odporne na ciśnienie i temperaturę w zależności czy będziemy ogrzewać wodą czy gazem. Tak czy siak rury muszą wytrzymać temperaturę do 70°C i ciśnienie do 0,3 MPa.
Najczęściej używa się rur z tworzyw sztucznych, wielowarstwowe z wkładką aluminiową oraz miedziane. Rzadziej sięga się po rury stalowe. Te w instalacjach podłogowych zastępuje się np. rurami twardymi miedzianymi, chociaż te w instalacjach podłogowych też nie są najlepsze, bo potrzebują specjalnych kształtek, aby je wygiąć i utrzymać w miejscu. Rury stalowe nnajlepiej sprawdzą się w dalszej części instalacji grzewczej, czyli w kotłowni z kotłem na paliwo stale. Rury te w przypadku przegrzania nie ulegną rozszczelnieniu, co może się stać w przypadku innych odpowiedników. Trzeba też pamiętać, że należy używać rur czarnych, a nie ocynkowanych, gdyż powierzchnia cynkowa w temperaturze ponad 60°C ulega zniszczeniu.

Re: Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej?

: śr sty 31, 2018 8:01 am
autor: Norbi89
Witam,
ja zastosowałem rury 16 fi i zachowałem odległość 10 cm. Moim zdaniem ułożenie ślimakowe jest najlepsze i najwygodniejsze. Na 1m2 wchodzi ok. 8 m rury. Dodatkowo dałem wylewkę 6 cm z dodatkiem plastyfikatora. Na styropian połóż folię (niekoniecznie ze sreberkiem) o nie zapomnij o opasce ze styropianu koło ścian.
Przyznam szczerze, że duży zabawy z tym ogrzewaniem.