Jaki fundament pod garaż?

Awatar użytkownika
a.tracz
Posty: 48
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:17 pm

Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:42 pm

Hej! Na tę wiosnę planujemy wybudować na naszej działce garaż, ale jak na razie nie mamy za bardzo pomysłu jak się za to zabrać. Nie chcemy stawiać żadnego blaszaka, bo tak naprawdę to będzie miejsce nie tylko na samochód, ale i inne sprzęty ogrodnicze - kosiarki, piły, sprzęty elektryczne. Nie chcemy, by cokolwiek się zepsuło przez złe przechowywanie.

Jaki fundament pod garaż? Bo od tego wypadałoby zacząć. Jakieś porady, wskazówki?
Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu - najprawdziwsza prawda!

Awatar użytkownika
Ula.Ginter
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:42 pm

Re: Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:42 pm

Musimy niestety poznać więcej szczegółów. To nie jest tak, że napiszesz nam, że chcesz fundamenty pod garaż i my Ci zaraz podamy całą listę opcji do wyboru. Mieliście badany grunt? Dużo tutaj zależy od rodzaju gruntu, miejsca, w którym będą prowadzone prace, czy teren jest podmokły. Tutaj jest bardzo dużo zmiennych, o których trzeba pamiętać przy wyborze fundamentów.
Nic się nie da zmienić: statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.

Awatar użytkownika
a.tracz
Posty: 48
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:17 pm

Re: Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:43 pm

W naszym przypadku nie jest to teren podmokły ani podchodzący pod taki, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Wkrótce otrzymamy wstępny projekt garażu, ale właśnie dostaliśmy zapytanie o to, jakie fundamenty chcemy wykorzystać, więc postanowiłam, że Was o to zapytam.
Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu - najprawdziwsza prawda!

Awatar użytkownika
Ula.Ginter
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:42 pm

Re: Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:43 pm

Dziwne, że pytają Was o to, a nie sami narzucą jakiś plan działania. Wydaje mi się, że to właśnie w projekcie powinno być zawarte to, jakiego typu będą to fundamenty, jakich materiałów trzeba użyć itp. Ale mogę się mylić :P
Nic się nie da zmienić: statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.

Awatar użytkownika
Norbi89
Posty: 66
Rejestracja: pt cze 09, 2017 10:13 am

Re: Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:44 pm

U nas też było tak, że najpierw nam zadawano pytania, a potem nasze uwagi i sugestie potem uwzględniano przy projekcie, więc może rzeczywiście tak jest teraz :P Wiadomo, klient nasz Pan.
Wracając do pytania: jaki fundament pod garaż?
Dobrze, że żyjemy w czasach, w których mamy możliwość wyboru, bo chyba bez tego obecnie byśmy zwariowali.

Stabilne podłoże to podstawa, tak samo jak w przypadku budowy domu.
Jedna z opcji, którą znam i polecam to wylewka betonowa. Tutaj przede wszystkim liczy się głęboki wykop, który musi być szerszy, niż wielkość docelowego garażu. Powstałe miejsca wypełnia się warstwą np. żwiru i walcuje walcem. Na tak przygotowaną powierzchnię wysypuje się drobny kamień i zagęszcza. Całość przykrywa się płytą betonową o grubości około 11 cm. żeby uniknąć podtopień garażu całość wylewa się na około 5 cm wyżej, niż wymiary docelowe garażu.
U nas wylewka betonowa sprawdziła się naprawdę dobrze i nie mamy z nią większych problemów. Wiadomo, to nie to samo, co od nowa postawione fundamenty, ale moim zdaniem warto. Zwłaszcza, jeśli garaż nie będzie wielkim pomieszczeniem.
Kto się wszędzie czuje jak w domu, nigdzie nie jest u siebie.

Awatar użytkownika
a.tracz
Posty: 48
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:17 pm

Re: Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:44 pm

O proszę, dzięki za jakieś wskazówki. Nie ukrywam, że właśnie garaż ma być dość spory, a do tego wszystkiego mają być tam przechowywane dość drogie sprzęty. Myślę, że zdecydowanie się na fundamenty będzie najlepszym rozwiązaniem.
Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu - najprawdziwsza prawda!

Awatar użytkownika
Ula.Ginter
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:42 pm

Re: Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:45 pm

My wylewkę betonową mieliśmy pod małą kanciapkę na podwórku. U nas zdała egzamin, ale rzeczywiście, przy większej powierzchni może być potrzebne coś solidniejszego. Aż sama się zainteresowałam tematem :)
Nic się nie da zmienić: statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.

Awatar użytkownika
Aleksy92
Posty: 68
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:50 pm

Re: Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:46 pm

Cześć! Ja też sam w tym roku przymierzam się do budowy garażu. Co prawda tylko na posesji siostry, ale zawsze to coś :)

My już mamy w projekcie fundament wieńcowy. Nie wiem, czy ktoś z Was już o czymś takim słyszał :) Polega on na tym, że wykonujemy wykop w kształcie wieńca, wypełniamy go np. tłuczniem i potem zagęszczamy. Sprawa ma się tutaj podobnie, jak w przypadku wylewki betonowej. W późniejszym etapie wypełniamy drobnoziarnistym kamieniem i znów doprowadzamy do zagęszczenia. No i takie podłoże wypełniamy betonem.

Całą dostępną powierzchnię pomiędzy fundamentem też wypełniamy betonem. No i tutaj trzeba pamiętać o zasadzie, że szerokość takiego fundamentu wieńcowego musi wynosić 30 cm, a jego głębokość do 1,2 m. Także jest przy czym pracować :P
Jestem jak kot - zawsze spadam na cztery łapy

Awatar użytkownika
a.tracz
Posty: 48
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:17 pm

Re: Jaki fundament pod garaż?

czw lut 14, 2019 1:46 pm

No to już dla mnie brzmi solidniej, niemal jak pod budowę domu :P Kto wie, może właśnie to okaże się naszym rozwiązaniem. Niemniej dzięki! Poczytam jeszcze to tu to tam i może coś w końcu wybierzemy.
Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu - najprawdziwsza prawda!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości