Jakie okna do domu energooszczędnego?

Awatar użytkownika
Anielka96.85
Posty: 50
Rejestracja: pt cze 02, 2017 1:38 pm

Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:26 pm

Witam. Planuję zakup nowych okien do domu, który niedawno razem z mężem wybudowaliśmy. Nie mam jednak pewności, na jaką firmę postawić i na jaki rodzaj okien. Wiem jednak, że zależy mi na tym, by okna bardzo dobrze radziły sobie z utrzymaniem ciepła w domu. Stąd moje pytanie – jakie okna do domu energooszczędnego warto kupić? Forum zbiera ludzi zainteresowanych tematyką budownictwa i aranżacji, więc mam przeczucie, że jeśli nie pomoże mi specjalista-admin (bo do niego w głównej mierze kieruję to pytanie) to na pewno ktoś z użytkowników. Z góry bardzo dziękuję.
"To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić. "

Awatar użytkownika
Bartosz_07
Posty: 64
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:05 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:27 pm

Ja za każdym razem, kiedy muszę kupić nowe okna, a trochę tych okazji w swoim życiu miałem, kierowałem swoje kroki raczej do salonu Oknoplastu. Może to kwestie sentymentu, bo za pierwszym razem też kupiłem u nich okna i byłem bardzo zadowolony. A skoro pytasz o okna do domu energooszczędnego to wiem, że Oknoplast ma w swojej ofercie podział na kilka rodzaje stolarki, wśród których znajdziesz też te, nastawione na jeszcze lepsze utrzymanie ciepła w domu. Ostatnio mój kumpel sobie takie zamówił i po montażu naprawdę wyglądają bardzo spoko. Dopiero po kilku miesiącach i przejrzeniu rachunków okaże się czy rzeczywiście sobie z tym radzą. Nie mniej jednak, zerknąć warto.
"Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same."

Awatar użytkownika
Aleksy92
Posty: 68
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:50 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:27 pm

Co do Oknoplastu – no nie wiem, nie wiem. Jakoś często spotykam się z opinią, że okna od oknoplastu są stosunkowo drogie, kiedy porówna się je z oknami innych, może mniej znanych i renomowanych marek, ale jednak oferujących w miarę dobre pod względem jakości produkty. Dlatego moim zdaniem powinnaś (kieruję się nickiem) poszperać w firmach znajdujących się w Twoim mieście.
Jestem jak kot - zawsze spadam na cztery łapy

Awatar użytkownika
Bulmowski.Grzegorz
Posty: 96
Rejestracja: pt cze 02, 2017 1:33 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:28 pm

Dobra, panowie, trochę się rozgadaliście, bo dziewczyna tak naprawdę nie pyta jaka firma jest lepsza – Oknoplast czy Drutex :D, a prosi o opinię na co powinna zwrócić uwagę, przy zakupie okien do domu energooszczędnego, tak przynajmniej zrozumiałem. Po pierwsze, zapoznaj się z definicją współczynnika przenikania ciepła. To od niego w głównej mierze zależy to, jak dobrze okno uchroni dom przed stratami cieplnymi. Po drugie, odszukaj jego wartość przy oknach, które wpadną Ci w oko. Ogólnie im mniejsza wartość, tym lepiej dla Ciebie. W szczegóły zagłębiaj się nie będę, bo nie ma po co.
To, co mówię jest najważniejsze!

Awatar użytkownika
rude_dude234
Posty: 49
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:30 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:30 pm

Cześć! Ogólnie to więcej na temat okien znajdziesz tutaj. Ja jak mam jakieś konkretne pytania to jednak najpierw prześledzam tematy, które na forum już poruszono. Nie przepadam za rozpoczynaniem własnych, bo to skutkuje zbędnymi wypowiedziami, które samodzielnie trzeba przesiewać. No i jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie akurat w tamtym temacie to może dodaj nowy temat, ale w tamtej kategorii – większa szansa, że zajrzy tam osoba, która udzieli odpowiedzi, która Ci pomoże.
"Szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli"

Awatar użytkownika
Bartosz_07
Posty: 64
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:05 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:31 pm

Dobrze dobrze panie Grzegorzu, nie da się jednak ukryć, że znajomość parametrów to jedno, ale trzeba mieć, gdzie się ich doszukać. Często bywa też, że w podrzędnych firmach zajmujących się sprzedażą okien często parametr współczynnika przenikania ciepła jest niezgodnie z prawdą zaniżany, żeby zachęcić klienta do zakupu. Dopiero po kilku miesięcy się okazuje, że ta cała energooszczędność to jedna wielka ściema, która z rzeczywistością ma bardzo niewiele wspólnego. Więc tak czy siak trzeba inwestować w nowe okna, tyle że drugi raz wywalając pieniądze w błoto. Nie lepiej od razu postawić na dobrą markę i mieć zarówno zakup, jak i montaż po jednym razie z głowy?
"Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same."

Awatar użytkownika
Aleksy92
Posty: 68
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:50 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:33 pm

Myślę dokładnie tak samo, tyle że stawiam na inną firmę :D Ale Bulmowski.Grzegorz ma sporo racji. Ja jeszcze dorzuciłbym tego, żebyś zadbała o ocieplenie nowego domu, bo co z tego, że przez nowe okna ciepło nie będzie uciekać skoro drzwi w połowie będą dziurawe, bo pozbawione uszczelnień?
Jestem jak kot - zawsze spadam na cztery łapy

Awatar użytkownika
Bulmowski.Grzegorz
Posty: 96
Rejestracja: pt cze 02, 2017 1:33 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:33 pm

Skoro już tworzymy dla pani cały poradnik tego, na co warto zwrócić uwagę przy i poza oknami to ja wspomnę jeszcze o miejscu, w którym te okna powinny być zamontowane! Bo to wcale nie takie pitu pitu. Prawdą ogólnie dostępną jest fakt, że straty cieplne zniweluje umiejscowienie ich po stronie południowej – tam tego ciepła wnętrze Twojego domu dostanie najwięcej. Unikałbym raczej umieszczania okien po stronach środkowych, czyli na wschodzie i zachodzie, bo tam słońce albo jest za nisko albo za wysoko i tak czy siak to ciepło się nie dostanie. Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz zamontować okna od północy to lepiej jeszcze bardziej skup się na parametrze izolacyjności, bo tam się to na pewno przyda.
To, co mówię jest najważniejsze!

Awatar użytkownika
rude_dude234
Posty: 49
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:30 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:34 pm

Mój facet trochę interesuje się sprawami budownictwa i jako że już zadałaś to pytanie tutaj, chcąc Ci pomóc przekazałam to pytanie jemu. Ogólnie powiedział to, co panowie wyżej, czyli współczynnik przenikania ciepła, uszczelnienia i umieszczenie okien po odpowiedniej stronie. Ja jednak, jako jedyna kobieta w gronie odpowiadających, doradziłabym Ci, żebyś nie popadała w skrajność. Pamiętaj, że okna muszą być też ładne i dopasowane estetycznie do reszty domu. Jasne, wybierz takie okna, która zapewnią energooszczędność, ale nie rezygnuj przy tym z ładnego wyglądu. Nigdy!
"Szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli"

Awatar użytkownika
Aleksy92
Posty: 68
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:50 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:36 pm

E tam, babskie gadanie, jaki wygląd? Przecież wszystkie okna wyglądają tak samo. :D
Jestem jak kot - zawsze spadam na cztery łapy

Awatar użytkownika
rude_dude234
Posty: 49
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:30 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:37 pm

Jak tak samo? Pan nie umie odróżnić koloru? A może wąskie i szerokie to dla Pana to samo? Przecież gdyby wszystkie okna wyglądały tak samo, to nie dzielono by ich na rodzaje tak, jak na przykład robi to wcześniej wspomniany Oknoplast. Typowe męskie myślenie. I ślepota.
"Szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli"

Awatar użytkownika
Anielka96.85
Posty: 50
Rejestracja: pt cze 02, 2017 1:38 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:38 pm

Dobra, czyli mam zwrócić uwagę na parametry i umiejscowienie okien. A może jakieś dodatki do nich kupić? Słyszałam, że rolety mogą dużo pomóc
"To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić. "

Awatar użytkownika
Bulmowski.Grzegorz
Posty: 96
Rejestracja: pt cze 02, 2017 1:33 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:39 pm

Jeśli tylko wystarczy Ci sił i ochoty, a przede wszystkim pieniędzy to jasne, możesz do okien albo razem z nimi dokupić też rolety. Fajnie, żeby miały tak zwany „ciepły montaż”. Tak, słowo „ciepły” w tym temacie rządzi :) Żeby nie było wątpliwości to może podpowiem, że ciepły montaż oznacza nic innego niż możliwość zamontowania rolety na szerokim profilu okiennym i stuprocentowe jego pokrycie. W ten sposób roleta chroni przed uciekaniem ciepła, ale też w drugą stronę – kontroluje ilość promieni słonecznych wpadających do środka, więc chroni przed przegrzaniem.
To, co mówię jest najważniejsze!

Awatar użytkownika
Bartosz_07
Posty: 64
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:05 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:39 pm

A jeśli o dodatkach mowa to dorzuciłbym do tego też zakup jakichś uszczelek i okuć. Często te zamontowane w nowo zakupionych oknach warto wymienić na lepsze. Ja miałem tak przy jednym z zakupów stolarki, że umieszczone w nich „zabezpieczenia” tak naprawdę nie nadawały się do użytku. Po kilku tygodniach musiałem wyrzucić je na śmietnik i żałowałem, że nie kupiłem nowych od razu i że od razu, już podczas montażu okien tego nie załatwiłem. Tak musiałem męczyć się z tym później. Żenujące.
"Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same."

Awatar użytkownika
rude_dude234
Posty: 49
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:30 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:40 pm

A jeśli o dodatkach mowa to dorzuciłbym do tego też zakup jakichś uszczelek i okuć. Często te zamontowane w nowo zakupionych oknach warto wymienić na lepsze. Ja miałem tak przy jednym z zakupów stolarki, że umieszczone w nich „zabezpieczenia” tak naprawdę nie nadawały się do użytku. Po kilku tygodniach musiałem wyrzucić je na śmietnik i żałowałem, że nie kupiłem nowych od razu i że od razu, już podczas montażu okien tego nie załatwiłem. Tak musiałem męczyć się z tym później. Żenujące.
"Szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli"

Awatar użytkownika
Aleksy92
Posty: 68
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:50 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:40 pm

Czemu nikt nie wspomni o tym, że rolety nie pozwalają podglądać sąsiadów? Ja tam bym ich zakup Ci odradził, bo może masz jakiegoś fajnego adoratora naprzeciwko, który od czasu do czasu chciałby na Ciebie popatrzeć. Po co od razu chować się za roletą? Bez sensu. :P
Jestem jak kot - zawsze spadam na cztery łapy

Awatar użytkownika
rude_dude234
Posty: 49
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:30 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:43 pm

Takich śmieszków właśnie na początku miałam na myśli, dlatego następnym razem serio umieść taki temat w odpowiedniej kategorii, gdzie może admin będzie miał większą możliwość i dostęp do moderacji.
"Szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli"

Awatar użytkownika
Bulmowski.Grzegorz
Posty: 96
Rejestracja: pt cze 02, 2017 1:33 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:43 pm

Tak wpadłem jeszcze na pomysł, żeby dorzucić z jakiego materiału to w ogóle powinny być okna, bo zarówno w mniejszym, jak i większym sklepie czy bezpośrednio u producenta znajdziesz pewnie okna plastikowe, PCV i aluminium. I tutaj pojawia się zagadnienie pieniędzy. Jeśli możesz na okna wydać trochę więcej niż przeciętny Janusz to radziłbym Ci wybrać okna z aluminium. Dlaczego? Bo te właśnie radzą sobie najlepiej z zachowaniem ciepła i sprawdzają się w domach pasywnych, a więc tych nastawionych na energooszczędność. Jeśli jednak dysponujesz mniejszą kasą to w grę wejdą pewnie okna PCV, bo i te są najbardziej popularne. W jakości są pewnie gorsze niż aluminiowe, ale jakoś sobie poradzą.
To, co mówię jest najważniejsze!

Awatar użytkownika
Bartosz_07
Posty: 64
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:05 pm

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

śr cze 07, 2017 2:45 pm

No bez przesady. PCV-ki nie są takie złe jak piszesz. Bulmowski.Grzegorz - odnoszę wrażenie, że lekki snob z Ciebie i jakość okien opierasz przede wszystkim na ich cenie, a przecież ta nie jest żadnym kryterium świadczącym o jakości. No dobra, może czasami, ale ceną nie warto kierować się w pierwszej kolejności. Anielka96.85 – jeśli dobrze przejrzysz ofertę różnych producentów, a następnie popytasz wśród znajomych, jakie okna zakupili ostatnim razem to też dojdziesz do wniosku, że PCV są najlepszym rozwiązaniem, bo najbardziej rozsądnym. Nie rozumiem, dlaczego ktokolwiek miałby wydawać więcej pieniędzy bez powodu.
"Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 11
Rejestracja: pt cze 02, 2017 10:08 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie okna do domu energooszczędnego?

pt cze 09, 2017 10:23 am

Kluczem jest sam współczynnik przenikania ciepła U. W zależności od standardu, można przyjąć, że okna energooszczędne zaczynają się dopiero od 0,9 - 1,0 U.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości