Strona 1 z 1

Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 7:47 am
autor: Norbi89
Cześć! Od pewnego czasu walczę z kamieniem kotłowym z instalacji hydraulicznej w naszym domu. Zasobnik stojący ma około 150 l. Musze usunąć z niego kamień oraz rdzę. Widzę, że nie było to robione od bardzo dawna. Mam nadzieję, że jest jakiś sposób na pozbycie się tego kamienia, nie ukrywam, że zależy mi także na czasie - chcę się z tym uporać przed Świętami. Jakieś szanse? Jakieś środki, które możecie mi polecić?

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 7:48 am
autor: Ula.Ginter
Hej! Niestety u nas ten sam problem jak na razie i nie wiem czy zdecydować się na jakąś ostrą chemię i pozbyć się tego wszystkiego, czy wybrać jakieś lżejsze środki, które aż tak nie zanieczyszczą środowiska. Trudny wybór, ale jak człowiek już od kilku miesięcy męczy się z takim kamieniem to naprawdę ma dość. Także podpinam się pod temat i też czekam na odpowiedź :)

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 7:49 am
autor: Bulmowski.Grzegorz
Ogólnie to nie jest tak, że kamienia kotłowego da się pozbyć raz na zawsze, można zapobiegać jego powstawaniu i sprawić, że nie będzie się tak szybko tworzył, ale nigdy nie ma 100% pewności, że on zniknie. Pewnie mój wpis to będzie teraz lektura, ale postaram się Wam przybliżyć nieco bardziej ten temat. Za jakiekolwiek wpadki albo półprawdziwe informacje przepraszam - sam interesowałem się tym tematem, bo miałem spory problem z utratą ciepła w domu podczas ogrzewania.

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 7:51 am
autor: Norbi89
O właśnie!
Kogoś takiego jak Ty szukałem :D Mam nadzieję, że odpowiesz na kilka moich pytań i przy okazji się czegoś dowiem, człowiek się uczy całe życie, a wierzę, że wiedza o kamieniu kotłowym tak szybko mi z głowy nie wyparuje :D

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 7:52 am
autor: Bulmowski.Grzegorz
Za eksperta się nie uważam, ale mam nadzieję, że w czymś pomogę. Zawsze można jeszcze wykonać telefon do specjalistów i zapytać, jaka metoda usuwania kamienia kotłowego będzie najlepsza :)

U nas kamień kotłowy pojawił się w instalacji grzewczej - mieliśmy przez to dość spore straty w ogrzewaniu, w mieszkaniu było ciągle "nie za ciepło", żona i dzieciaki narzekały. Znaleźliśmy winowajcę i już mówię, jak się z nim uporaliśmy.

Odradzono nam mechaniczną walkę z kamieniem kotłowym, bo mogłoby to uszkodzić instalację. Postawiliśmy na wykorzystanie czegoś niechemicznego i niemechanicznego, za co do dzisiaj jestem wdzięczny ekipie przeprowadzającej całą akcję. U na świetnie sprawdziła się technologia, która wykorzystuje spreparowany sygnał pola elektrycznego, który rozchodzi się po całej instalacji wodnej.

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 7:55 am
autor: Ula.Ginter
Hej! Dzięki za tyle wiadomości na raz :) Widać, ze znasz się na rzeczy. Mam jeszcze pytanie, na czym konkretnie polega ta metoda? Bo nie do końca rozumiem to, ze kamień kotłowy zostanie usunięty przez działanie sygnału pola elektrycznego :P

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 7:58 am
autor: Bulmowski.Grzegorz
Hmmm, jakby to wytłumaczyć na chłopski rozum - od tych osadów, które się już wytworzyły takie sygnały pola elektrycznego zabierają ze sobą jony wapnia i magnezu, przez co ilość składników w osadzie się zmniejsza. Nie wiem czy napisałem zrozumiale. Niemniej tutaj https://hydropath.pl/kamien-kotlowy/ zostało to świetnie opisane. Mam nadzieję, że chociaż taka lektura będzie dla Was zrozumiała.

I wiem, że ogólnie na początku wszystko wydaje się być zawiłe i "to przecież to samo", ale po czasie wszystko już wiadomo. No a metod usuwania kamienia jest sporo, ale to od Was zależy na co się zdecydujecie. Często chemia pomaga przy większych osadach, ale u nas nie była potrzebna. Z drugiej strony wiem, że nie chciałbym ową chemią zanieczyszczać środowiska także działaliśmy tak, a nie inaczej :)

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 7:59 am
autor: Norbi89
Wow, wszystkiego się na tym forum można spodziewać, ale takiej rzeczowej i konkretnej odpowiedzi to ja już dawno tutaj nie widziałem. Wielkie dzięki za przekazaną wiedzę i podlinkowanie do strony, na pewno ją sprawdzę. Mam nadzieję, że u nas z kamieniem kotłowym szybko się uporamy i nie będzie już problemu. Jeszcze raz dzięki!

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 8:00 am
autor: Ula.Ginter
Okeeeej, teraz nieco więcej rozumiem, ale chyba nadal będę musiała zgłębić temat zanim podejmę ostateczną decyzję :) Dzięki, jesteś wielki!

Re: Kamień kotłowy - jak się go pozbyć?

: śr gru 19, 2018 8:00 am
autor: Aleksy92
Znalazłem! W końcu znalazłem rozwiązanie mojego problemu z tym niewdzięcznym osadem :D Garść informacji i link prowadzący do dobrej strony? Na forum dyskusyjnym? A jednak cuda się zdarzają :D