Strona 1 z 1

Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:42 pm
autor: a.tracz
Hej! Na tę wiosnę planujemy wybudować na naszej działce garaż, ale jak na razie nie mamy za bardzo pomysłu jak się za to zabrać. Nie chcemy stawiać żadnego blaszaka, bo tak naprawdę to będzie miejsce nie tylko na samochód, ale i inne sprzęty ogrodnicze - kosiarki, piły, sprzęty elektryczne. Nie chcemy, by cokolwiek się zepsuło przez złe przechowywanie.

Jaki fundament pod garaż? Bo od tego wypadałoby zacząć. Jakieś porady, wskazówki?

Re: Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:42 pm
autor: Ula.Ginter
Musimy niestety poznać więcej szczegółów. To nie jest tak, że napiszesz nam, że chcesz fundamenty pod garaż i my Ci zaraz podamy całą listę opcji do wyboru. Mieliście badany grunt? Dużo tutaj zależy od rodzaju gruntu, miejsca, w którym będą prowadzone prace, czy teren jest podmokły. Tutaj jest bardzo dużo zmiennych, o których trzeba pamiętać przy wyborze fundamentów.

Re: Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:43 pm
autor: a.tracz
W naszym przypadku nie jest to teren podmokły ani podchodzący pod taki, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Wkrótce otrzymamy wstępny projekt garażu, ale właśnie dostaliśmy zapytanie o to, jakie fundamenty chcemy wykorzystać, więc postanowiłam, że Was o to zapytam.

Re: Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:43 pm
autor: Ula.Ginter
Dziwne, że pytają Was o to, a nie sami narzucą jakiś plan działania. Wydaje mi się, że to właśnie w projekcie powinno być zawarte to, jakiego typu będą to fundamenty, jakich materiałów trzeba użyć itp. Ale mogę się mylić :P

Re: Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:44 pm
autor: Norbi89
U nas też było tak, że najpierw nam zadawano pytania, a potem nasze uwagi i sugestie potem uwzględniano przy projekcie, więc może rzeczywiście tak jest teraz :P Wiadomo, klient nasz Pan.
Wracając do pytania: jaki fundament pod garaż?
Dobrze, że żyjemy w czasach, w których mamy możliwość wyboru, bo chyba bez tego obecnie byśmy zwariowali.

Stabilne podłoże to podstawa, tak samo jak w przypadku budowy domu.
Jedna z opcji, którą znam i polecam to wylewka betonowa. Tutaj przede wszystkim liczy się głęboki wykop, który musi być szerszy, niż wielkość docelowego garażu. Powstałe miejsca wypełnia się warstwą np. żwiru i walcuje walcem. Na tak przygotowaną powierzchnię wysypuje się drobny kamień i zagęszcza. Całość przykrywa się płytą betonową o grubości około 11 cm. żeby uniknąć podtopień garażu całość wylewa się na około 5 cm wyżej, niż wymiary docelowe garażu.
U nas wylewka betonowa sprawdziła się naprawdę dobrze i nie mamy z nią większych problemów. Wiadomo, to nie to samo, co od nowa postawione fundamenty, ale moim zdaniem warto. Zwłaszcza, jeśli garaż nie będzie wielkim pomieszczeniem.

Re: Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:44 pm
autor: a.tracz
O proszę, dzięki za jakieś wskazówki. Nie ukrywam, że właśnie garaż ma być dość spory, a do tego wszystkiego mają być tam przechowywane dość drogie sprzęty. Myślę, że zdecydowanie się na fundamenty będzie najlepszym rozwiązaniem.

Re: Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:45 pm
autor: Ula.Ginter
My wylewkę betonową mieliśmy pod małą kanciapkę na podwórku. U nas zdała egzamin, ale rzeczywiście, przy większej powierzchni może być potrzebne coś solidniejszego. Aż sama się zainteresowałam tematem :)

Re: Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:46 pm
autor: Aleksy92
Cześć! Ja też sam w tym roku przymierzam się do budowy garażu. Co prawda tylko na posesji siostry, ale zawsze to coś :)

My już mamy w projekcie fundament wieńcowy. Nie wiem, czy ktoś z Was już o czymś takim słyszał :) Polega on na tym, że wykonujemy wykop w kształcie wieńca, wypełniamy go np. tłuczniem i potem zagęszczamy. Sprawa ma się tutaj podobnie, jak w przypadku wylewki betonowej. W późniejszym etapie wypełniamy drobnoziarnistym kamieniem i znów doprowadzamy do zagęszczenia. No i takie podłoże wypełniamy betonem.

Całą dostępną powierzchnię pomiędzy fundamentem też wypełniamy betonem. No i tutaj trzeba pamiętać o zasadzie, że szerokość takiego fundamentu wieńcowego musi wynosić 30 cm, a jego głębokość do 1,2 m. Także jest przy czym pracować :P

Re: Jaki fundament pod garaż?

: czw lut 14, 2019 1:46 pm
autor: a.tracz
No to już dla mnie brzmi solidniej, niemal jak pod budowę domu :P Kto wie, może właśnie to okaże się naszym rozwiązaniem. Niemniej dzięki! Poczytam jeszcze to tu to tam i może coś w końcu wybierzemy.